NAPKOLLEKTOROK - NAPELEMEK - SZÉLKEREKEK - MEGÚJULÓ ENERGIÁK

Hamarosan új formában! INFO: 30/261-3501

Partnerünk:

http://www.PFIFFERBUTOR.hu

Valamihungary

 


Napkollektoros rendszerek

A napenergia hasznosításának legelterjedtebb eszköze használati melegvíz eloállítására, futésrásegítésre, medencefutésre.

Egy jól beállítot, optimálisan méretezett napkollektoros rendszer megbízhatóan, hosszútávon képes az éves melegvíz eloállítást 70-80%-ban biztosítani legyen szó háztartásokról, ipari létesítményekrol, irodaházakról.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 70-80 %-os mértéku megtakarítást tesz lehetové a melegvízeloállítás költségeiben.

Egy kollektor teljesítménye (hatásfoka) attól függ, mennyit tud a ráeso napsugárzásból hoenergiává átalakítani. Ez teljesítmény nem állandó, függ a napsugárzás intenzitásától, az abszorber és a környezet közötti homérsékletkülönbségtol. Ebbol kifolyólag egy kollektor teljesítménye nem állandó, folyamatosan változik. Jó minoségu kollektorok a fentiektol függoen a rájuk eso napsugárzás kb 80 %-át alakítják át hoenergiává.

Napkollektorok a hoenergia termelésén túl, aktív építészeti elemként is alkalmazhatók. Ezzel a többcélú hasznosítással az energiatermelési funkción túl, a napkollektorok építoelemként is funkcionálnak. Homlokzaton elhelyezve megtakarítható az egyéb homlokzatképzo anyagok költsége, a kollektorok hoszigetelése javítja az épület hoszigeteltségét. További elonye a homlokzatba integrálásnak, hogy télen a napkollektorokat nem fedi be a hó.

A napkollektor ugyanakkor a Szolárház koncepció gerincét alkotja, mellyel épületek hoenergiaigénye (melegvíz, futés) akár 100 %-ban a Napenergia felhasználásával biztosítható.

Napelemes rendszerek

A napenergia hasznosítása áramtermelésre. A futésszámla után általában az áramszámla a második legnyagyobb tétel energiára fordított kiadásaink között, ugyanakkor ezen a téren a legnagyobb függoségünk a szolgáltatóktól.

Ha áram van, minden van, de ha nincs áram?

Napelemes rendszerek magas hatásfokkal alkalmazhatók az építészetben irodaházak, épületek energifelhasználásának optimalizálásánál, mivel nyári idoszakban az eloállított áram azonnal felhasználható például a légkondíciónáló rendszer muködtetésére teljesen automatikus üzemmódban, azaz amennyiben a napelemes rendszer nem termel megfelelo mennyiségu áramot, a rendszer beavatkozás nélkül biztosítja a szünetmentes muködést. Az áramtermelés mellett a napelemetáblák helyettesíthetik az építészeti burkolatokat is.

Áramra az infrastruktúrától elzárt területeken is szükség van, ilyen esetben a napelemes rendszer szintén eredményesen alkalmazható legyen szó vízszivattyú, villanypásztor, segélyhívó telefon muködtetésérol.

Természetesen a nap sem süt mindíg, azonban a megtermelt elektromos energiát, amennyiben nem használjuk fel azonnal, eltárolhatjuk késobbi felhasználásra. A napsütéses órák országos átlaga itt található.

A napelemek színe, annak érdekében, hogy minél több napsugárzást tudjon elnyelni, sötét tónusú, de gyártanak különbözo színárnyalatú napelemeket, hogy a beépítési hely színeivel harmonizálni tudjon.

A napelemek bárhol telepíthetoek, egyetlen fontos kritérium betartásával: nem kerülhetnek árnyékba. Az olyan hely, ahol részlegesen, vagy teljesen árnyékba kerülhetnek, alkalmatlan a telepítésükre. Ha egy napelem felületének egy részét pl. kémény vagy fa beárnyékolja, a napelem energiatermelése jelentosen csökken, adott esetben nem is termel energiát.

Napelemek telepítésére a Déli tájolású, kb. 20o-50o hajlásszögu árnyékmentes tetofelület, vagy talajra telepítésnél az ezeket a feltételeket biztosító szerelokeret alkalmas. 30-40 %-kal több energiát termel egy napelemes rendszer, ha a napelemeket egy napköveto berendezésre szerelik.

Napelemes rendszerek üzemelnek néhány Watt teljesítményu akkumulátortölto berendezéstol fogva egészen a több Megawatt teljesítményu naperomüvekig.